Notice: Undefined variable: post_id in /home/tocba/public_html/wp-content/themes/toc/single.php on line 11
Žene iz BIH uz Martinu: ŠUTNJA NAS NE ŠTITI!

Žene iz BIH uz Martinu: ŠUTNJA NAS NE ŠTITI!

27.02.2020
Na karnevalu u Mostaru je 25. februara/veljače od strane organizatora pod krinkom karnevalskeproslave je spaljena lutkasa likom Martine Mlinarević Sopta, književnice iambasadorice/veleposlanice BiH u Češkoj. Ovaj čin u Mostaru predstavlja čist primjer mizoginije i kršenje ljudskih prava jer poziva naubistvo žene, što takođe predstavlja i zločin iz mržnje.Naše društvo nikako da prepozna ko su mu saveznici i saveznice, a ko neprijatelji ineprijateljice. Smatramo da je Martina Mlinarević Sopta heroina našeg vremena, te da niti jedna osoba nezaslužuje da u javnosti bude metaforički spaljivana i osuđivana na ovakav način. U okviru medijske kampanje povodom obilježavanja 8.marta organizacije civilnog društva izBosne i Hercegovine: Oštra Nula, Radnička solidarnost, eTrafika.net, Centar za životnu sredinu,Helsinški parlament građana Banja Luka, БASOC, Put Pravde, Građanke za ustavne promjeneASOC, Put Pravde, Građanke za ustavne promjene, Centarza mlade KVART, Fondacija Udružene žene Banja Luka, Unsa Geto, Udruženje Amica Educa,Tuzlanski otvoreni centar, Femstil Centar, Sarajevski otvoreni centar, Mreža za izgradnju mira iOmladinski pokret “Revolt” zagovaraju prekid šutnje i poručuju da svi treba javno da reagujemo, teglasno ukažemo na problem i potražimo pomoć. “Najoštrije osuđujemo spaljivanje lutke sa likom Martine Mlinarević i zahtijevamo od nadležnihinstitucija u Mostaru da u skladu sa zakonom kazne organizatora karnevala, te osude i spriječeovakve događaje.”, poručile su organizacije. Pozivamo svu javnost: akademsku zajednicu, organizacije civilnog društva, javne ličnosti imedije na javno reagovanje i osudu ove i sličnih “pojava” u našem društvu - jer ŠUTNJA NASNE ŠTITI!