top of page

Kako ste ugroženi? - Put ka ravnopravnosti: Šta je potrebno za LGBTI+ osobe u Bosni i Hercegovini?




Bosna i Hercegovina je zemlja sa složenim društvenim i političkim sistemom, ali i sa značajnim izazovima u oblasti ljudskih prava. Jedna od najugroženijih grupa su LGBTI+ osobe, koje se svakodnevno suočavaju s diskriminacijom, nasiljem i društvenom isključenošću. Da bi LGBTI+ zajednica u BiH bila ravnopravna, potrebno je poduzeti niz koraka na pravnom, društvenom i institucionalnom nivou.




Neki od tih koraka su ukratko navedeni ispod, koje ćemo pobliže objasniti u nastavku teksta:


1. Zakonodavna zaštita

   - Usvajanje zakona protiv diskriminacije koji uključuju LGBTI+ osobe.

   - Legalizacija istospolnih brakova ili civilnih zajednica.

   - Usvajanje zakona o promjeni spola.


2. Obrazovanje i svijest

   - Uvođenje edukativnih programa u škole o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu.

   - Kampanje podizanja svijesti protiv homofobije i transfobije.


3. Institucionalna podrška

   - Obuka za policiju i sudstvo o problemima LGBTI+ osoba.

   - Pristupačna i senzibilizirana zdravstvena zaštita za LGBTI+ osobe.


4. Zajednička odgovornost društva

   - Podrška i finansiranje nevladinih organizacija koje se bave pravima LGBTI+ osoba.

   - Javno zagovaranje od strane političara i medija.


5. Borba protiv nasilja i zločina iz mržnje

   - Strožije kazne za zločine iz mržnje motivirane homofobijom i transfobijom.

   - Osiguravanje sigurnih prostora i resursa za žrtve nasilja.


6. Međunarodna saradnja

   - Saradnja s međunarodnim organizacijama za implementaciju najboljih praksi u zaštiti LGBTI+ prava.


Zakonodavna zaštita


Prvi korak ka ravnopravnosti LGBTI+ osoba u BiH je osiguranje adekvatne zakonske zaštite. Iako zakon protiv diskriminacije prepoznaje seksualnu orijentaciju i rodni identitet kao osnove za zaštitu, njegova primjena je često nedovoljna i selektivna. Postojeći zakoni su fragmentirani i nedovoljno provedeni, što rezultira ograničenom zaštitom i pravnom nesigurnošću. Kako bi se osigurala potpuna pravna zaštita LGBTI+ osoba, neophodno je usvojiti i dosljedno primjenjivati nekoliko ključnih zakona. Prvi korak je jačanje postojećeg Zakona o zabrani diskriminacije, koji formalno obuhvata zaštitu na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta. No, u praksi je potrebno poboljšati njegovu provedbu i podići svijest javnosti i institucija o njegovoj važnosti. 


Drugi ključni zakon koji nedostaje jeste zakon o pravnom prepoznavanju roda. Trenutno, osobe u BiH koje žele promijeniti svoj rod susreću se s nizom prepreka, uključujući obavezne medicinske zahvate. Zakon koji bi omogućio pravno priznanje rodnog identiteta na osnovu samoodređenja, bez potrebe za medicinskom intervencijom, značajno bi unaprijedio prava transrodnih osoba. Također, u BiH ne postoji zakon koji priznaje istospolne zajednice. Ovo znači da LGBTI+ parovi nemaju pristup osnovnim pravima kao što su nasljeđivanje, zdravstvena zaštita partnera, i druge socijalne pogodnosti koje su dostupne heteroseksualnim parovima. Usvajanje zakona koji bi priznavao istospolne zajednice ili brakove osiguralo bi jednakost pred zakonom. Zakon o zaštiti od zločina iz mržnje, iako postoji, često nije dosljedno proveden, posebno kada su u pitanju zločini motivirani homofobijom i transfobijom. Neophodno je jačanje zakonskih odredbi i njihova stroga primjena kako bi se LGBTI+ osobe adekvatno zaštitile od nasilja i diskriminacije.

Konačno, potrebne su izmjene u zakonima o zdravstvenoj zaštiti kako bi se osigurala inkluzivna i specifična zdravstvena zaštita za LGBTI+ osobe. To uključuje pristup hormonskoj terapiji i operacijama prilagodbe spola, kao i zaštitu od diskriminacije u zdravstvenim ustanovama. Usvajanje ovih zakona predstavljalo bi značajan korak ka ostvarivanju potpune pravne zaštite i jednakosti za LGBTI+ osobe u Bosni i Hercegovini, osiguravajući im pravo na dostojanstven i siguran život.


Obrazovanje i svijest


Svijest o pravima LGBTI+ osoba počinje u obrazovnom sistemu. Nažalost, bosanskohercegovačke škole često izbjegavaju temu seksualne orijentacije i rodnog identiteta, što dovodi do stigmatizacije i marginalizacije LGBTI+ učenika. Uvođenje edukativnih programa koji promovišu razumijevanje i prihvatanje različitosti ključno je za izgradnju tolerantnog društva.


Osim u školama, kampanje podizanja svijesti mogu pomoći u razbijanju stereotipa i borbi protiv homofobije i transfobije. Javno zagovaranje od strane političara, medija i uticajnih javnih ličnosti također igra važnu ulogu u promovisanju jednakosti i poštovanja.


Institucionalna podrška


Institucije moraju biti osposobljene da prepoznaju i adekvatno reagiraju na probleme s kojima se suočavaju LGBTI+ osobe. Obuka za policiju i sudstvo je neophodna kako bi se osigurala adekvatna zaštita i pravna podrška. Zdravstveni sistem također mora biti senzibiliziran za specifične potrebe LGBTI+ osoba, uključujući pristup psihološkoj podršci, hormonskoj terapiji i operacijama za trans osobe.


Zajednička odgovornost društva


Podrška nevladinim organizacijama koje se bave pravima LGBTI+ osoba ključna je za osiguranje kontinuirane borbe za ravnopravnost. Finansiranje ovih organizacija i saradnja s vladinim institucijama omogućava im da nastave sa svojim radom i pruže potrebnu podršku LGBTI+ zajednici.


Borba protiv nasilja i zločina iz mržnje


Nasilje nad LGBTI+ osobama u BiH često ostaje nekažnjeno. Potrebno je uvesti strožije kazne za zločine iz mržnje motivirane homofobijom ili transfobijom, uz osiguranje da se ti slučajevi adekvatno istraže i procesuiraju. Osim toga, LGBTI+ osobe koje su žrtve nasilja trebaju imati pristup sigurnim prostorima, skloništima i besplatnim pravnim savjetima.


Međunarodna saradnja


Saradnja s međunarodnim organizacijama može pomoći BiH da implementira najbolje prakse iz drugih zemalja u oblasti zaštite ljudskih prava LGBTI+ osoba. Ova saradnja također omogućava pristup resursima i podršci koja je potrebna za provođenje zakona i politika koje štite LGBTI+ zajednicu.


LGBTI+ zajednica u BiH suočava se s ozbiljnim izazovima u borbi za ravnopravnost. Nedostatak adekvatne zakonske zaštite, stigmatizacija u obrazovnom sistemu, institucionalna neosjetljivost, te učestalo nasilje i zločini iz mržnje, samo su neki od problema s kojima se suočavaju. Iako je postignut određeni napredak, još uvijek postoji dugačak put ka ostvarivanju potpune ravnopravnosti.


Ravnopravnost LGBTI+ osoba u BiH zahtijeva sistemske promjene koje će osigurati njihova osnovna ljudska prava i omogućiti im da žive bez straha od diskriminacije, nasilja i marginalizacije. Ova borba nije samo pitanje pravde za LGBTI+ zajednicu, već je i ključna za izgradnju pravednog i inkluzivnog društva za sve građane Bosne i Hercegovine.


Članak je objavljen uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj članka isključiva je odgovornost Tuzlanskog otvorenog centra i nužno ne odražava stavove USAID-a niti Vlade Sjedinjenih Američkih Država.


Comments


bottom of page