Svake godine, mjesec juni u Bosni i Hercegovini donosi sa sobom posebnu atmosferu i izazove za LGBTI+ zajednicu. Dok se svjetlije strane društva okupljaju u znak podrške i solidarnosti tokom Mjeseca ponosa, tamna strana pokazuje svoje ružno lice - mržnju i netrpeljivost prema osobama različite seksualne orijentacije i rodnog identiteta. Filozofski posmatrano, jedno ne može postojati bez drugog, kao svjetlost i tama. Mjesec juni koji je za LGBTI+ zajednicu ispunjen najčešće povorkama i slavljem prava, u Bosni i Hercegovini je i dalje borba za javni prostor i pitanje egzistencije. U junu se, par godina unazad, u BiH održava povorka ponosa, koja jeste protest i uvijek će biti protest dok LGBTI+ zajednica i ostale manjinske skupine u BiH ne budu ravnopravni_e građani_ke društva - do tada bh. povorka ponosa ostaje protest.
Piše: E.
Nažalost mnogi_e povorku ne vide tako, čak ni neki pripadnici_e manjinskih skupina uključujući i LGBTI+ osobe smatraju da je povorka nešto bespotrebno i da nije način do cilja ravnopravnosti. Povorka je u očima javnosti - ispravio bih se i rekao u ignorantnim očima javnosti - neko slavlje, trošenje novca i provođenje. To se očituje i kroz razne izjave na društvenim mrežama, posebno za vrijeme juna. Od izjava “To im je gradonačelnica Benjamina platila (da je barem, bilo bi sve lakše)”, preko “Ko kaže da nemaju prava, stalno nešto kukaju, što moraju izlatiti i govoriti svima šta su (zato što svako ima pravo slobode izražavanja bez straha od nasilja koje često dolazi od vas)”, do “Ja imam prijatelja koji su LGBTI+ i oni su protiv ovog paradiranja (nažalost jesu protiv, jer žele da i dalje budu dobri u očima “prijatelja” kao što ste vi)”.
Navedene su izjave koje često prevladavaju u komentarima tokom mjeseca juna, ali i tokom ostatka godine. U nastavku članka ćemo pogledati ovaj fenomen rasta mržnje i njenog uticaja iz različitih perspektiva.
Mržnja na društvenim mrežama
Društvene mreže, koje su postale središnje mjesto za komunikaciju i izražavanje stavova, često su preplavljene negativnim komentarima, uvredama i pretnjama upućenim LGBTI+ zajednici tokom juna. Zašto baš u ovom mjesecu? Mjesec ponosa simbolizuje otvorenost, borbu za prava i raznolikost, što je direktni izazov za one koji_e podržavaju konzervativne ili tradicionalne stavove.
Širitelji_ce mržnje često su ljudi koji su ograničeni u svojim pogledima, ignoranti ili čak aktivno odbijaju da se educiraju o pitanjima seksualnosti i rodnog identiteta. Oni_e svoje strahove i neznanje kanališu kroz agresivne komentare i ponašanja na društvenim mrežama ili čak u javnim prostorima. Ova vrsta mržnje ne samo da otežava svakodnevni život LGBTI+ osoba već može izazvati ozbiljne opasnosti, uključujući fizičke napade, diskriminaciju na radnom mjestu ili u školi, pa čak i psihičke probleme kao što su depresija i anksioznost.
Juni je mjesec kada se širom svijeta održavaju manifestacije Mjeseca ponosa, koje imaju za cilj da proslave i podrže LGBTI+ zajednicu. U zemljama kao što je BiH, gdje postoje duboko ukorijenjeni društveni i religijski konzervativni stavovi, ovi događaji mogu izazvati negativne reakcije među onima koji_e se protive promjenama i različitostima. Društvene mreže postaju platforme za izražavanje netrpeljivosti i mržnje, često podstaknute stereotipima i predrasudama koje se šire putem interneta.
Ključna komponenta u borbi protiv mržnje prema LGBTI+ zajednici je edukacija. Obrazovne institucije, nevladine organizacije i medijske platforme imaju važnu ulogu u podizanju svijesti o različitostima i promovisanju tolerancije. Programi koji uključuju obrazovanje o ljudskim pravima, rodnoj ravnopravnosti i seksualnoj orijentaciji mogu pomoći u smanjenju stigme i poboljšanju razumijevanja među građanima_kama. Problem nastaje i tu kada jedine osobe koje su voljne da se educiraju, jesu osobe otvorenog uma i osobe koje već u jednu ruku i podržavaju druge i druačije. To su najčešće saveznici_e, prijatelji_ce LGBTI+ osoba i oni_e sami_e, iako je edukacija dostupna svima. To se vidi i po tome što čak i roditelji samo odbace svoje dijete nakon što im otkrije svoju seksualnu orijentaciju, umjesto da budu tu za njega. To je nešto čemu svjedočimo, a broj će rasti, jer zahvaljujući povorci i povećavanju vidljivosti LGBTI+ osoba, omladina se osjeća više ohrabreno da se autuje nego prije i umjesto na podršku od najbližih naiđe na odbacivanje i nerazumijevanje. Tuzlanski otvoreni centar organizuje razne aktivnosti i edukacije koje jesu za LGBTI+ zajednicu, ali su svi_e ostali_e dobrodošli_e, a činjenica je da svi_e ostali_e jesu rijetka pojava na ovim događajima. Što ponovo pokazuje da je ignorantnost u društvu itekako prisutna, u značenju da imamo dostupnu edukaciju i informacije, ali biramo da budemo neinformisani_e.
Psihološki Uticaji Mržnje
Negativne reakcije prema LGBTI+ zajednici mogu imati duboke psihičke posljedice ne samo za same članove_ice zajednice, već i za društvo u cjelini. Stigmatizacija i diskriminacija mogu dovesti do emocionalne patnje, depresije, anksioznosti i čak suicidalnih misli među pripadnicima_cama LGBTI+ zajednice. Ovi psihički uticaji mogu biti dugotrajni i zahtijevati podršku stručnjaka i zajednice kako bi se prevazišli. Još jedna pojava kojoj možemo svjedočiti u posljednje vrijeme jeste emocionalna zrelost, odnosno veća emocionalna zrelost, među ženama i LGBTI+ zajednicom. Zašto? Upravo zato što one skupine koje su u društvu najčešće vođene kao ugrožene su prve skupine koje traže resurse i pomažu prvenstveno sebi. Zato će često neko iz tih skupina otići i potražiti pomoć kod psihologa ili psihoterapeuta, nego što će to uraditi neko ko je ignorantan_na, tradicionalan_na i konzervativan_na.
Jačanje zaštite prava LGBTI+ osoba zahtijeva i odgovarajuće zakonodavne i političke mjere. Bosna i Hercegovina kao multietnička i višekonfesionalna država suočava se sa izazovima u harmonizaciji zakona i praksi koje bi obezbijedile jednakost za sve građane_ke, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju ili rodni identitet. Implementacija i poštovanje antidiskriminacionih zakona ključni su za stvaranje pravednijeg i inkluzivnijeg društva. Ponosni_e smo za zatvorske kazne koje su dobili napadači i nasilnici koji su se pretvarali kao LGBTI+ osobe kako bi druge zaveli i vršili nepravdu nad njima. Zatvorska kazna je dobar početak za zločin iz mržnje i nadamo se da neće stati na tome i da će biti oporuka i drugima koji misle uraditi nešto slično.
Mala Oaza Podrške
U Tuzli, Tuzlanski Otvoreni Centar predstavlja ključnu organizaciju koja pruža podršku i prostor za LGBTI+ zajednicu. TOC organizuje različite događaje tokom cijele godine, uključujući radionice, tribine, umjetničke izložbe i druge kulturne aktivnosti koje promovišu toleranciju i razumijevanje. Naša organizacija igra vitalnu ulogu u stvaranju sigurnog i podržavajućeg okruženja za LGBTI+ osobe u Tuzli i okolini. Ono što smo primijetili je porast broja LGBTI+ zajednice, pogotovo kada su u pitanju mlade osobe, što nas jako veseli, jer to znači da se osjećaju dovoljno slobodno i osnaženo da dođu na TOC-ov događaj, te da budu tu iako nisu autovani_e i unatoč tome se osjećaju sigurno i slobodno da budu ko jesu sa ljudima koji ih prihvataju.
Imati organizaciju kao što je TOC znači imati prostor gdje LGBTI+ osobe mogu biti otvorene, izražavati svoje identitete i interakciju bez straha od osude ili nasilja. Ovaj prostor ne samo da pruža podršku emocionalnom i mentalnom zdravlju članova_ica zajednice, već i pomaže u jačanju njihovih kapaciteta za borbu protiv diskriminacije i predrasuda u široj zajednici.
Svi_e oni_e koji šire mržnju prema LGBTI+ zajednici u Bosni i Hercegovini trebaju razmotriti svoje stavove i postupke. Izražavanje neodobravanja ili netrpeljivosti prema nekome zbog njihove seksualne orijentacije ili rodnog identiteta nije samo moralno pogrešno, već je i protivno principima jednakosti i ljudskih prava. Te slične izjave kao što su da to vjera ne dozovljava nije opravdanje i ne daje nikome pravo da se mrzi. Možda tvoja vjera to ne dozvoljava, ali isto tako vjera te ne poziva da mrziš i vršiš nasilje. U redu je da se ne slažeš, nije u redu da ugrožavaš, na Zemlji ima prostora za sve ljude. Svaki život ima pravo na poštovanje i postojanje, to je minimum.
Umjesto mržnje, pozivamo sve građane_ke da se educiraju o različitostima, da razvijaju empatiju i da se založe za stvaranje društva koje prihvata i poštuje sve svoje članove_ice.
Mjesec ponosa u Bosni i Hercegovini trebao bi biti vrijeme za slavlje i solidarnost, ali umjesto toga, često je obilježen mržnjom i netolerancijom. Kako bismo izgradili_e društvo u kojem će svako imati pravo biti ono što jest bez straha od diskriminacije, ključno je da svi_e zajedno radimo na stvaranju inkluzivnijeg okruženja. LGBTI+ zajednica zaslužuje podršku i poštovanje svakog građana_ke, bez obzira na njihov seksualni ili rodnog identitet.
Članak je objavljen uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj članka isključiva je odgovornost Tuzlanskog otvorenog centra i nužno ne odražava stavove USAID-a niti Vlade Sjedinjenih Američkih Država.
Comments